پرورش کودک دو زبانه

آموزش زبان دوم به کودکان

پرورش کودک دو زبانه

در حال حاضر شاید بیشتر به اولین کلمات فرزندتان توجه دارید تا اینکه برایتان مهم باشد به چه زبانی آن کلمات را ادا می‌کند. یا اگر دارید به کودکتان الفبا را می‌آموزید، مطرح کردن الفبا به زبان چینی احتمالاً در فهرست کار‌هایتان قرار ندارد. اما بهترین زمان معرفی زبان دوم به کودک در واقع همزمان با یادگیری زبان اول است. نانسی رودز (Nanncy Rhodes) مدیر آموزش زبان‌های خارجه در مرکز زبان‌های کاربردی در واشنگتن دی سی می‌گوید: «مغز کودک به طور طبیعی آماده جذب زبان است. کودکان از زمان تولد تا دوران بلوغ می‌توانند چندین زبان و لهجه آن‌ها را به آسانی بیاموزند.»

آموزش زبان دوم به کودکان

 

دو یا چند زبانه بودن امکانی در دسترس برای همه

دویا چند زبانه بودن یک پتانسیل طبیعی قابل دسترس برای هر فرد عادی است. بعضی وقت ها ما فکر می کنیم که بچه های دوزبانه استثنایی هستند یا یک کار محیرالعقولی انجام داده اند، ولی این اتفاق بیش از چیزی که شما فکر می کنید عادی است. برای مثال در اسکاتلند بیشتر از 42000 بچه مدرسه ای به حداقل یک زبان بجز زبان انگلیسی سخن می گویند. لازم است بدانید که مهمترین عاملی که شانس تک زبانه ها را برای دوزبانه بودن از بین برده، فاکتورهای محیطی است. تنها چیزی که باید توجه داشت این است که همه بچه ها بصورت ناخودآگاه از ابتدا آماده یادگیری زبان هستند.

 

آیا یادگیری زبان دوم می تواند برای کودکان مضر باشد؟

برای مدت مدیدی محققین تصور می کردند که دو زبانه بودن خوب نیست و این می تواند به رشد هوشی آسیب برساند. اما هم اکنون این ادعا با مخالفت های بسیاری روبرو شده بدلیل اینکه دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می دهد یادگیری زبان دوم قدرت تفکر را بهبود می بخشد و حتی می تواند در نتایج آموزشی دانش آموزان نیز موثر باشد.

 

چرا کودکان باید زبان دوم یاد بگیرند

تحقیقات نشان داده است که (حتی از زمان نوزادی) اگر کودکان در معرض آموزش قرار گیرند، در یادگیری زبان دچار سردرگمی نمی شوند. وقتی کودک زبان دیگری غیر از زبان مادری اش را می آموزد به مراتب یادگیری زبان سوم و چهارم برای اون آسان تر می شود. تحقیقات علمی همچنین نشان می دهد که یادگیری زبان دوم (یا چندم) به کودکان کمک می کند تا بفهمند مردمان مختلف دارای دیدگاه های متفاوتی هستند و می تواند منجر به رشد و توسعه مهارت های اجتماعی در کودک شده و دیدگاه های تبعیض آمیز را از زندگی آنان حذف نماید.

نگران نباشید که کودکتان به سرعت قادر به سخن گفتن به زبان دوم نباشد، زمانی که کودک در کلاس تنها به سخنان مربی بومی Native و آنچه در کلاس اتفاق بیفتد گوش فرا دهد نه تنها بزودی قادر خواهد بود که به درک مناسبی از آن زبان برسد بلکه می تواند در زمان تلفط کلمات جدید آنها را با لهجه اصیل خود ادا کند.

 

پرورش کودک دو زبانه در یزد

 

چرا بهتر است یادگیری زبان هر چه زودتر آغاز شود؟

صفر تا ۳ سال مناسب ترین زمان یادگیری زبان برای داشتن یک کودک دوزبانه واقعی است. تحقیقات انجام شده در این زمینه به طور خلاصه دلایل آن را در زیر ارائه می دهد:

 • ماده خاکستری مغز در اولین سالهای زندگی (صفر تا 3 سال) دارای بالاترین میزان چگالی خود است و بالطبع آمادگی یادگیری در این سالها فوق العاده زیاد است.
 • قابلیت های ظریف شنیداری که شامل شنیدن ظریف ترین اصوات در لهجه افراد می شود در طی صفر تا ۳ سال در اوج توانایی کودکان می باشد و متاسفانه کودکان بصورت طبیعی و به مرور زمان این قابلیت های ظریف شنیداری خود و در نهایت تلفظ نمودن صحیح لهجه زبان هایی که فرا می گیرند را از دست می دهند.
 • آموزش زبان هر چه زودتر انجام پذیرد، مقبولیت آن برای کودک بیشتر بوده و امکان یادگیری آن نیز برای وی ساده تر است چرا که به صورت جزئی از زندگی به او معرفی شده و کودک برای یادگیری آن دچار کوچکترین زحمتی نخواهد شد.
 • هر چه فرآیند یادگیری زبان در کودک سریعتر شکل بگیرد امکان ارتقاء سطح کیفی زبان در وی بوسیله تمرین در طول زمان بیشتر خواهد بود، همچنین امکان فراگیری زبان سوم و چهارم نیز برای او بسیار بسیار آسان تر خواهد شد.
 • اگر بخواهیم که فرزندانمان از ماهیت دو یا چند زبانه بودنشان واقعا لذت ببرند، آنها نیاز دارند که بصورت طبیعی مرحله یادگیری هر کدام از زبان هایی که می آموزند را طی کرده و از آن عبور نمایند، بدون اینکه احساس کنند که آنها مرتبا مشغول درجا زدن در یادگیری زبان های آموزشی هستند. مسلما آغاز به یادگیری زبان در سن پایین (طفولیت)، به راحتی آب خوردن، این امکان را برای آنها فراهم می نماید.

آموزش زبان به شیوه زبان مادری به کودکان در یزد

 

ویژگی های یک کودک دو زبانه

فوایدی که دو یا چند زبانه بودن برای یک فرد دارد تنها به دانستن یک یا چند زبان دیگر خلاصه نمی شود، بلکه به محدوده بسیار گسترده تری احاطه دارد. کودکان و بزرگسالانی که دو یا چند زبانه هستند قابلیت های فراوانی دارند آنها:

 1. دارای روحیه جستجوگرانه keener awareness و ادراک هوشمندانه تری از زبان هستند.
 2. در دوران کودکی (بدون توجه به میزان هوش در آنها)مهارتهای اصلی خواندن، نوشتن، ارتباط برقرار کردن، گوش کردن و صحبت کردن را سریعتر یاد می گیرند.
 3. در مهارت های ارتباطی توانمندتر هستند.
 4. بواسطه اینکه آنان می توانند بصورت مستمر یک زبان را به زبان دیگر تغییر داده و از لحاظ دستور زبان و کلمات مورد استفاده دچار مشکل نمی شوند به آنها حافظه قدرتمند و پردازشگری را هدیه داده که در نتیجه کمتر دچار مسائل مرتبط با حواس پرتی می شوند. این مسئله می تواند موارد مرتبط با مشکلات عقلی و ذهنی در بزرگسالی را از میان بردارد.
 5. مهارت شنیداری بهتر و حافظه به مراتب قوی تری دارند.
 6. نسبت به یادگیری زبان سوم و چهارم و … بسیار بهتر عمل می کنند.
 7. عموما در شناخت منعطف تر، در یادگیری خلاق تر، در حل مسئله بهتر و در کل، توانایی درک جامع تری دارند.
 8. بدلیل درک عمقی دو یا چند زبان، کودکان دارای زاویه دید دو یا چندگانه بوده و آنان می توانند براحتی سنت و فرهنگ های خود را درک کرده و تفاوت های ان را با سایر فرهنگ ها و سنت ها تشخیص دهند و اختلافات دیدگاهی ناشی از آن را براحتی شناخته و خود را با آن وفق دهند. این مسئله همچنین می تواند در آنان سبب ایجاد شخصیتی متعادل از لحاظ درون گرایی و برونگرایی شود.
 9. عمدتا توانایی تفکر قویتری برای مواجهه با بحران دارند.
 10. به دلیل رشد توانایی کودکان دو یا چندزبانه در تشخیص تفاوتهای کوچک بین اصوات در زبان های مختلف، قابلیتهای تشخیص و تمایز نت های موسیقیایی نیز در آنها پیشرفت قابل توجهی می نماید.
 11. بدلیل استفاده از ظرفیت های بیشتر مغز در دوران خردسالی، توانایی های شناختی و ادارکی به مرور رشد بیشتری یافته و منجر به افزایش گیرایی و دریافت (هوش) و قدرت بالاتر در حل مسائل در این کودکان می شود. این مهارت ها شامل انواع توانایی ها ادراکی، استدلالی و استنتاجی در این کودکان شده به طوری که حتی در مهارت های علوم ریاضیات نیز قابلیت های بیشتر از خودشان نشان می دهند.
 12. توانایی بیشتر در انجام چند کار همزمان دارند بدون اینکه در حین آن دچار سردرگرمی یا از دست دادن تمرکز شوند.

کودک خود را دوزبانه کنید

 

مزایای آموزش زبان دوم به کودکان

به طور کلی یک کودک نه تنها می‌تواند زبان را سریع‌تر از یک فرد بزرگسال بیاموزد و آن را در ذهن خود نگه دارد، بلکه دوزبانه بودن در واقع قدرت مغز او را افزایش می‌دهد. مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که دانستن زبان دیگر می‌تواند مهارت‌های شفاهی زبان انگلیسی (مادری) کودک، توانایی حل مساله و نمره آزمون او را افزایش دهد. کارن مک گیلوری (Karen MacGilvray) مدیر آموزش Language Stars (برنامه زبانی کودکان در شیکاگو) می‌گوید: یادگیری زودهنگام اینکه یک شی می‌تواند به طرق مختلفی توضیح داده شود (House، maison، casa)، انعطاف پذیری او در تفکر و خلاقیت را افزایش می‌دهد. والدین دارند به اهمیت تربیت فرزندانشان به عنوان یک شهروند جهانی پی می‌برند. ایجاد میل و اشتیاق یادگیری زبان دوم بهترین امتیازی است که می‌توانید به کودکتان بدهید.

 

مزایای کودک دو زبانه

 

تربیت کودک دو زبانه

بهترین راه معرفی زبان دوم به کودک قرار گرفتن در معرض آن زبان است – بدون ترجمه به زبان مادری. اگر خانواده دو زبانه‌ای هستید، خوش به حالتان، از این فرصت برای قرار دادن کودکتان در معرض زبان بومیتان استفاده کنید. البته می‌توانید او را درکلاس زبان‌ هایی که نوزادانی به کوچکی ۶ ماه شعر می‌خوانند و بازی می‌کنند، ثبت نام کنید. یا می‌توانید پرستاری را استخدام کنید که زبان دوم را سلیس صحبت می‌کند. نگران این نباشید که یادگیری زبان خارجی همزمان با زبان مادری‌اش باعث اشتباه و گیج کردن او شود. فرانکوی تیبات (Francoi Thibaut) مدیر کار گروه زبان کودکان در شهر نیویورک توضیح می‌دهد که: «به نظر نمی‌رسد محدودیتی در تعداد کلماتی که مغز انسان در سنین کودکی می‌تواند ذخیره کند وجود داشته باشد. کودکان به طور ذاتی دارای قوه تمیز یک زبان از زبان دیگر هستند.»

 

آموزش زبان دوم به کودکان

کلاس‌های گران قیمت و ترم‌های زبان ژاپنی جزو گزینه‌های اکثر خانواده‌ها نیستند، اما فقط قرارگیری تدریجی کودک در محیطی که به زبان خارجی در آن صحبت می‌شود، کافی است. مک گیلوری می‌گوید: «شاید کودکتان آن زبان را سلیس و روان صحبت نکند، اما هرچیزی که باعث تحریک کنجکاوی او شود مفید واقع می‌شود.» شیوه‌های زیر را به کاربگیرید تا کودک نوپای ۳ یا ۴ ساله‌تان به زبان علاقمند شود.

ببین و بیاموز
دی وی دی‌های آموزشی و برنامه‌های کامپیوتری منابع خوبی هستند. کودکتان چند کلمه را خواهد آموخت و با صدا‌های خاص آن زبان آشنا خواهد شد.

انواع بازی به سبک دو زبانه
با انجام نوع دوزبانه بازی های سنتی اعداد، رنگ‌ها و حیوانات را به او بیاموزید.

رقص!
کودکان واقعاً با موسیقی هماهنگ می‌شوند، بنابراین ترانه‌های کودکانه را از سایت کشورهای دیگر دانلود کنید. رودز (Rhodes) می‌گوید: «کودکتان شاید معنای آن‌ها را نداند، اما تنها شنیدن زبان دیگر به او کمک می‌کند تا در آینده صدا‌ها و عبارت‌ها را از هم تشخیص بدهد. در ارتباط با تاثیر موسیقی در یادگیری کودکان مطلب موسیقی، ابزاری مناسب برای آموزش را مطالعه کنید.

استفاده از کلمات زبان خارجی در مکالمات روزانه
به خودتان چند کلمه ساده بیاموزید و آن‌ها را در طول کار‌های روزانه‌ تان استفاده کنید. برای مثال در فروشگاه از کودکتان بپرسید که آیا» apple (سیب) نیاز داریم؟ «هنگام خواب وقتی که به او سر می‌زنید بگویید:» good night «

قصه‌های جهانی
سری به کتابخانه محله‌ تان بزنید و سراغ کتاب‌های کودکان به سایر زبان‌ها را بگیرید. همچنین عناوین جدیدی وجود دارند که کلمه‌های غیر از زبان مادری را وارد داستان کرده‌اند.

کودک در کلاس های آموزش زبان به شیوه زبان مادری

 

براساس گزارش‌ها این مادران زبان‌ شناسان کوچکی را تربیت کرده‌اند:

 • جسیکا آلبا (بازیگر هالیوود) علی رغم اینکه اصالتاً مکزیکی بود، زبان اسپانیایی را سلیس صحبت نمی‌کرد – اما تلاش می‌کند که دخترش در این زبان مهارت بیابد.
 • آنجلینا جولی (بازیگر هالیوود)، که در جنوب فرانسه زندگی می‌کند، می‌گوید که زبان فرانسوی در میان خانواده او که مخلوطی از فرهنگ‌های مختلف است، زبان دوم است.
 • چهره زیبا تنها چیزی نیست که از هایدی کلام (بازیگر هالیوود) به فرزندانش به ارث رسیده است. بلکه آن‌ها در حال آموختن زبان بومی مادرشان یعنی آلمانی نیز هستند.
 • جمی پرسلی در دوران بارداری به همراه پسرش، دزی، موسیقی اسپانیایی گوش می‌داد و می‌خواهد که او در حالی که به رشد خود ادامه می‌دهد زبان اسپانیولی را نیز یاد بگیرد.

منبع : www.parenting.com

درباره نویسنده